ממלכת התיקים המזויפים, או: יומיים וחצי של שכרון חושים בבנגקוק: מדריך קניות למכורים..


פז"מ של שלושה ימים בבנגקוק זה ממש קצת זמן כדי לתת הנחיות. אני יודעת. ומצד שני, קניינית אובססיבית שכמוני, עם חדוות קניות אמיתית הגובלת בטירוף קל (לדעתי) או כזה המצריך טיפול (לדעת בעלי) לא צריכה הרבה יותר מזה. מראש ויתרתי על מרכזי הקניות והתמקדתי בשווקים. מי שלא מטופלת בבעל שצריך לאכול ולנוח מדי פעם ויכולה לקנות כאוות נפשה, יכולה להתחיל את היום בקניונים ולהמשיך בערב בשוק הלילה. אני, לצערי, הייתי מעט מוגבלת.
שווקי הלילה: השוק של פט-פונג והשוק של סואן-לום
השוק של פט פונג (PATPONG) הוא בסדר, אם לא אכפת לכם לבחור מותגים מזויפים תוך כדי חיכוך מתמיד, פשוטו כמשמעו, בסרסורים שמנסים לפתות אתכם למופעי לוליינות ואגינליים כאלה או אחרים. אני אישית מעדיפה שאת הבננה שלי יאכל הפיל שרכבתי עליו. אבל זו כמובן העדפה אישית ובלתי מחייבת. השוק קטן: מדובר בכמה עשרות דוכנים בלבד.

שוק הלילה שכבש אותי, השוק שאיננו נגמר, הוא השוק הגדול מכולם- השוק של סואן לום (SUAN-LUM). הרושם הראשוני הכניס אפילו קניינית מובהקת כמוני למצוקה אמיתית. אלפי דוכנים. אלפים. אני לא מגזימה. צעיפי משי, צמר או כותנה. מזכרות תאילנדיות (פילים בכל מיני גרסאות, פנקסים מנייר אורז), בגדים,נעלים, תיקים. הכל מזויף, הכל כמעט בחינם, הכול יפה. המצוקה נובעת כמובן מההבנה המחלחלת אט, שלעולם, אבל לעולם, לא אוכל לעבור על כל הדוכנים. יש רגעים שאתה מבין שצריך לעשות בחירות בחיים. וזה בדיוק מסוג הרגעים האלה. אם אלך ימינה אחמיץ לעד את כל הדוכנים שנמצאים בצד השני.

ומצד שני, דווקא ברגעים כאלה מתחדדת ההבנה שמה שראיתי עכשיו – לא אמצא אותו שוב. אין לחשוב, להתלבט, לחזור אחר כך. ראית-קנית. או שלא. מפת שולחן שהבנתי למחרת שאני צריכה לקנות, מה זה צריכה, אין לי מה לחזור לארץ בלעדיה, גרמה לי לחזור אל השוק יום נוסף, לחזור על עקבותי, ובדיוק כמו בסיפורים על הכפרי שהלך במעגלים בסופת שלג וקפא ביער ליד ביתו, כך גם אני, אמנם לא קפאתי, אבל הלכתי סחור סחור ואת המפה הנחשקת לא מצאתי. העובדה המצערת היחידה כאן, היא שבניגוד לשמו הכה מבטיח, שוק הלילה נסגר, לצערי, בחצות. לתומי חשבתי שאוכל לזחול למלון עם עשרות שקיות לפנות בוקר.

מי שצורך מזון- יש פה "שוק פירות ים" – אתה בוחר את השרץ המומלץ והם מכינים במקום. לא ניסיתי (אני לא מבזבזת זמן אוכל על חשבון שופינג) אבל נראה נפלא. 

 
השוק הצף
הערה טכנית: השוק הצף הוא טיול. אל תחשבו עליו כעל יום קניות אלא ניתן ורצוי להכניסו לרשימת האתרים התיירותיים. הרי לא באנו עד לתאילנד רק כדי לקנות. לכאן חשוב להגיע ממש מוקדם בבוקר, מה שמחייב השכמה מוקדמת בהתחשב בעובדה שהשוק נמצא מחוץ לבנגקוק ומרוחק ממנה כשעה וחצי. כשמגיעים בתשע וחצי בבוקר, רואים עדיין מעט עקרות בית העוסקות במסחר בינן לבין עצמן- מחליפות עשבים, קונות פירות או מוכרות מרק בשקית עם קש (זה נראה כאילו הן קנו דג זהב בחנות חיות – אבל לא, ככה נראית הארוחה שלהן). כל הפעילות הענפה הזו מתרחשת על גבי סירות. בשביל זה באים לשוק הצף. אפשר לצפות בפעילות הזאת מהגדה, אבל חבל. אל תתקמצנו וקחו סירה. אם לא- תחמיצו את העיקר כאן. קצת אחר כך מופיעים התיירים. התעלה נסתמת כמו פקק טוב בכביש גהה אחר הצהריים. אין יוצא ואין בא. הסירות לא זזות. בשלב זה, עקרות הבית התאילנדיות בורחות מהתעלה המתמלאת בתיירים.

בכל סירה יש מי שמנווט אותה במיומנות היישר אל הדוכן הקרוב. כי אמנם עקרות הבית התאילנדיות קונות מצרכים לארוחת הצהריים, אבל אתם, אתם אמורים להשקיע בקניית פילים מעץ, כובעי קש שנראים מאד הולמים את המסע ואחר כך תקועים לכם בארון לתמיד (אני יודעת, כי יש לי גם) ומזכרות תאילנדיות שונות.

בנוסף לשוק הצף מתקיים במקביל שוק "יבש" על גדת התעלה. כאן נהפכת חווית הקניות ללא נעימה במיוחד. הסוחרים לא שמעו על העדינות התאילנדית ומזכירים יותר מוכרים בבסטות בשווקים אצלנו. אני בדרך כלל ממש טובה בלנפנף מוכרות טורדניות, אבל אחרי שבוע של גן עדן בקוסומוי, אפילו קלפטע כמוני נרדמת בשמירה ומתעוררת לבושה במין שרוואל שנקשר על הגוף כמו חיתול.
למרות המבט המעריץ של המוכרת שגרם לי להרגיש לרגע כמו בר רפאלי, הראי, גם בתאילנד, לא משקר (ולצערי הרב גם בעלי לא). מולי בראי עמדה פילה עם מכנס שחור. רק הזנב חסר.

המחירים בשוק הצף היו גבוהים באופן משמעותי מכל השווקים האחרים. ראו הוזהרתם.

 

שוק סוף השבוע- צ`אטו-צ`אק (JATUJAK)
שווקים מסדר גודל כזה אנחנו פשוט לא מכירים. הדמעות שחנקו את גרוני בשוק הלילה איימו לפרוץ ביתר שאת. תחושת ההחמצה הוודאית היא תחושה קשה. כדי למזער נזקים (או להגדילם- תלוי בנקודת המבט )- הצטיידתי במפה. השוק בנוי מעשרים ושבעה ביתני ענק הפרושים מסביב לחצר מרכזית. כל ביתן נקרא Section ומקבל מספר, והוא עצמו מחולק לסמטאות רוחב (Soi). נשמע פשוט? זהו, שלא. נקודות הציון נעשות בעזרת השירותים. כלומר אם אתם רוצים לחזור לדוכן מסוים, לא מספיק לדעת את הגוש והחלקה, אלא חשוב גם לדעת ליד איזה בית שימוש הוא נמצא…

רוחב הסמטאות, באומדן גס, כ-80 ס"מ. זהו המרחק בין שתי שורות של דוכנים, וזהו המרחב בו משתחלים המוני תאילנדים – הם חולים על קניות – ותיירים מערביים. הרוחב הזה לא מונע מרוכלים מזדמנים לעבור עם המטבח הנייד שלהם – קרי מוט על הגב, ושתי קערות כבדות משני צידיו. בתוך כל הבלגן ראיתי במו עיני אישה מכינה מרק בסמטה. והתנועה הזו מתבצעת בחום של כשלושים מעלות ולחות נפלאה של 70 אחוז. אין לי ספק שאם מישהו יביא ביצי תוכים, ניתן יהיה להדגיר אותן ללא אינקובטור. התנאים שם פשוט אופטימליים. סתם הערה של וטרינרית.

אחרי שסוחבים עשרים שקיות עם שרשרות, צעיפי משי, פשמינות, פסלי עץ וכמה בודהות מברונזה – צריך לקנות תיק. רק משיקולי נוחיות, כמובן. עשרות דוכנים ישמחו למכור לכם מזוודות על גלגלים, תרמילי גב של דיזל או של North Face, או סתם מותגים לא מוכרים. וכך ניתן לזהות את התיירים ההולכים ועל גבם תרמיל בגודל בית.

התעייפתם? אין בעיה. יש דוכן שישמח לעסות את רגליכם תמורת עשרים שקל כדי שתוכלו להמשיך ולקנות. מה רע.

אם קפץ עליכם הרעב ואתם מוכנים להפסיד חצי שעת שיטוט לטובת קלוריות, אין כמו הדוכנים בשוק. מרק תאילנדי חריף וטעים, עם אטריות אורז רחבות, קניידלך מפירות ים ושרימפס, יעלה לכם שני שקל. כן, זו לא טעות. צלחת אטריות עם פירות ים ונקניקים שונים עולה שניים וחצי שקל.  כל אחת מהמנות האלה היא ארוחה בפני עצמה, ורק הסקרנות שבי גרמה לי לדגום את שתיהן.

 דרגת החריפות באטריות גרמה לבן זוגי היקר להאדים באופן פתאומי ולהתחיל להזיע. תוך דקה היו כל פניו רטובות מזיעה. רגע לפני שהתחלתי בטיפול החייאה הוא נרגע. כך או אחרת, מומלץ להסתפק בתבלון המקורי ולא להוסיף עליו. אגב, במסעדות בתאילנד, המלחיה היא בעלת חור אחד, בעוד שלפלפליה יש ארבעה חורים. עניין של העדפת טעמים.

יש עוד כוח לשווקים? השוק הבא הוא לא שוק לקניות. השוק של פראטונם (PRATUNAM) נמצא ברחוב הנושא שם זה, ליד מלון Amary Watergate. בצמוד למלון הכה מפואר שוכנת דבוקה של דוכנים. הדוכנים שמעניינים אתכם הם לא אלה שעל הרחוב. שם תמצאו שוב את אותם זיופים ושוב את כריות המשי התאילנדיות.
אתם רוצים להיכנס אל הדבר האמיתי. בין הבתים עצמם יש סמטאות שנכנסות לתוך השוק. הסמטאות מתפצלות וממשיכות להתחלק כאמבה שאיבדה שליטה. כל הדוכנים כולם נמצאים מתחת לגג פח הנמצא בגובה שתי קומות מעל. כשמרימים את הראש ומחפשים שמיים, רואים פס דק של פח. הכל נצבע בגוון צהוב אפור ומרגיש הזוי לחלוטין, מעין יקום אלטרנטיבי. אחרי כמה הסתעפויות הבנתי שאם אני לא יוצאת עכשיו – אין סיכוי שאמצא את דרכי בלבירינט המפחיד הזה.
ראו הוזהרתם: זה לא שוק למתחילים… וגם לא לקלאוסטרופובים.
אבל אם אתם חושקים בפיסת אותנטיות מרוכזת – זה המקום. תופרות רכונות על מכונות תפירה מהמאה הקודמת ומחברות מלמלות וזהבים למה שנראה כמו גרסה תאילנדית לתחפושת של מלכת אסתר, תכשיטי פלסטיק כעורים בחצי שקל וג`ינסים לאלפיהם.

מילה אחת על התמקחות.

בכל הספרים אומרים לכם שאתם חייבים לעמוד על המקח. הם באים עם מחשבון וכותבים את המחיר עליו, כפתח להתדיינות. משום מה, כשאני קניתי- במקרה הטוב הורדתי חמישה אחוז מהמחיר הבסיסי. ככה זה כשרואים תשוקה על פניך. כשבן זוגי היקר ניגש לקנות המחיר ירד לחצי. כשאתה שונא לקנות, ומצידך שילכו הם והמפות המקסימות ואשתך גם יחד- זה עוזר למחיר. כך או אחרת, כשאתם מתמקחים בחמת זעם על עוד עשרה באט- אנא כנסו לפרופורציות. כל עשרה באט הם שקל אחד. כלום בשבילכם, הרבה בשבילם.

ואם אתם רוצים לתבל את קניותיכם במעט אידיאולוגיה בגרוש, חשבו איך אתם מסדרים את המערכת כשאתם קונים ג`ינס דיזל בחמישים שקל, נייקי בחמישה שקלים או מכנסי חוף של אוניל בשלושים שקל. (שש עשרה פעמים, במקרה שלי). ותאמינו לי, זה מרגיש ממש טוב…

 

פורסם ב "למטייל"

פוסט זה פורסם בקטגוריה טיולים, טיולים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על ממלכת התיקים המזויפים, או: יומיים וחצי של שכרון חושים בבנגקוק: מדריך קניות למכורים..

  1. Odin הגיב:

    Hi Shlomit,
    Interesting read, especially as we now know that you are not perfect, as some of us thought before… 🙂
    But this wasn't really the vintage veterinary story we come here to read. Bring back the wildlife stuff… tell us about that time when you single-handedly removed a splinter from the paw of an un-sedated lion… 😉

    We're waiting…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s